Erken Boşalma

Erken Boşalma

Nasıl bir hastalıktır?

Erkeklerde gözlenen bir cinsel işlev bozukluğudur. Sürekli olarak ve tekrarlayıcı bir biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve kişinin isteğinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da girişten hemen sonra boşalmanın (ejakülasyonun) olmasıdır.

Normal bir cinsel ilişki uygun kişiyle, uygun yer ve zamanda olmalıdır. Aksi takdirde yaşanan cinsel sorunları tam olarak cinsel sorun olarak tanımlamamak gerekir. Ayrıca bu tanının varlığına karar verilirken kişinin yaşı, cinsel deneyimi, eşinin özellikleri ve son zamanlardaki cinsel etkinliğin sıklığı gibi, uyarılma evresinin süresini etkileyen faktörler göz önünde bulundurulmadır.. Aslında bu sorun, boşalmanın “erken” olmasından ziyade boşalma üzerindeki kontrolün zamanlamasının denetlenememesi sorunudur. Bu kontrolü edinen erkekler boşalmaya yaklaştıklarını farkedip çeşitli yollarla bu durumu geciktirebilirler.

Nasıl Tedavi edilir?

Çoğu erkek ve cinsel partneri bu durum kabullenir ve öyle yaşamlarına devam ederler. Bazı hastalarda psikiyatriden once başka branşlara genelde de üroloji doktoruna giderler. Psikiyatri dışındaki branşlarda tedavide sadece ilaç verilmesi kişinin kendine olan güvenini örseleyebilir. Psikiyatride de erken boşalma sorununun antidepresan ilaçlarla giderilmeye çalışılmasına sıkça rastlanabilmektedir. Bu ilaçlar boşalma gecikmesini, cinsel hazzı azaltarak sağlamaktadırlar ve bu gecikme sadece ilaç kullanıldığı zaman olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka cinsel terapi de yapılmalıdır. Tedavide asıl amaç; bireyin boşalmaya yaklaştığını farketmesini sağlamaktır.

Erkekteki erken boşalma sorunu, bazen cinsel partnerinde de cinsel birleşme süresinin yetersizliği nedeniyle uyarılamamaya ve orgazm olamamaya neden olacaktır. Eşte zamanla cinsel isteksizlik ve soğuma gelişmesi sıktır.